Jak vést „morální“ válku?

6. března 2008 v 22:33 | Krista Gerloffová Jeruzalém, Křesťanský mediální svaz KEP
Jak vést "morální" válku?
Tato otázka zaměstnává izraelské politiky, vojenské odborníky i izraelskou veřejnost. Izraelští občané ze Sderot na pohraničí s Gazou a okolí požadují od své vlády a armády, která je má chránit, aby učinili konec ostřelování krátkými děly a raketami typu Kasam Palestinci. Život se pro ně stal nesnesitelným. Žijí v neustálém strachu a napětí; 80 % všech dětí a o něco nižší počet dospělých tam trpí následky traumatu. Konkrétně to znamená, že nemohou spát, počůravají se, nemohou se soustředit, přepadají je návaly strachu a úzkosti, upadají do depresí.
V důsledku těchto psychických poruch dochází k pracovní neschopnosti, některá manželství takovou zátěž nevydrží. Podle zkušenosti lékařů a psychologů takové poruchy přetrvávají po celý život. Poslat děti do školy a do školky? Jít do práce nebo se schovávat doma, kde si člověk také není jistý? Po té, co přišel osmiletý chlapeček v takovém výbuchu rakety o obě nohy - a také jeho bratr byl vážně zraněn, došla občanům trpělivost. Ale co mohou dělat? Demonstrovat! Což také činili ve Sderot a pak i v Jeruzalémě. Cítí se vládou opuštění a zaprodaní.
Izraelská armáda provádí v Gaze krátké operace, hledá sklady zbraní a teroristy. Ovšem podaří se jen počet raketových útoků snížit. Izrael se z Gazy vojensky stáhl a odsunul 6 tisíc občanů, kteří tam žili částečně už po třetí generaci, aby umožnil vytvoření jasné hranice a ukázal, že je ochoten zaplatit za mír vysokou cenu. Gaza odpověděla válkou. Palestinci bojují nejen zbraněmi. Velmi úspěšně používají propagandu médii. Zdá se, že je svět mnohem citlivější na utrpení palestinských děti než na utrpení dětí ze Sderot. A je nutné si položit otázku: Je utrpení palestinských dětí opravdu působeno Izraelem?
Izraelský prezident Šimon Peres řekl po uvalení sankcí na Gazu Izraelem: Je to velmi prosté. Ať přestanou střílet rakety. Problém je v tom, že nepřestanou. Izrael stojí pod ostrým dohledem mezinárodního soudu a OSN, která na žádost Iránu držela minutu ticha za palestinské oběti, zahynulé v poslední eskalaci. Na Hamas a ostatní teroristické palestinské organizace se žádné požadavky nekladou, nic jiného než teror se od nich nedá očekávat.
Izraelská armáda sama a stát Izrael na sebe požadavky klade. Proto ještě nemohl vyřešit problém raket, ačkoliv má nesporně obrovskou vojenskou převahu. Podle mezinárodního práva je samozřejmě dovoleno odpovědět na útoky ostřelování ostřelováním. Ale, co když se střílí a střílí úmyslně ze dvora obytného domu? Má Izrael odpovědět střelbou? A co když se mezitím teroristé stáhli a odnesou to jen obyvatelé domu? Sklady raket i továrny na jejich výrobu jsou v Gaze v obytných domech.
Co má Izrael dělat? Má, aby ušetřil palestinské civilisty, poslat své vojáky na jistou smrt do spletitých uliček Gázy? V Gaze není zjevně přes všechen v médiích propagovaný nedostatek, žádný nedostatek zbraní a munice, nechybí na protitankových střelách a samopalech. Byl by ten, kdo kritizuje přehnané reakce Izraele, ochoten obětovat svého osmiletého nebo devatenáctiletého syna? Jeden ze dvou vojáků, kteří v poslední eskalaci v Gaze padli, byl bratr spolužáka mého syna. Jeho maminka se po pohřbu nemohla odtrhnout od hrobu a ještě hodinu tam plakala. Může někdo poradit Izraeli, jak vést morální válku?
Cílené zabíjení teroristů prý není morální. Sankce na obyvatelstvo Gazy prý nejsou morální. Vracet střelbu do civilních oblastí není morální. Znovu obsadit Gazu nejen, že není morální, ale nikdo v Izraeli to nechce. A pokud se Izrael pustí do rozsáhlé vojenské operace a Gazu dočasně obsadí, co potom? Jak dlouho to bude trvat než se podaří propašovat přes hranici s Egyptem nové zbraně? Takže nám nezbude než se smířit s těmi raketami. Ale je morální neustále vystavovat své obyvatele tomuto nebezpečí, abychom ušetřili civilisty na nepřátelské straně?
© Krista Gerloffová, Křesťanský mediální svaz KEP
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama