Zvítězí v EU zdravý rozum?

20. října 2007 v 22:06 | Dan Drápal, článek z ET
Zvítězí v EU zdravý rozum?
V naší zemi - ostatně nejen v ní - je módou ledacos svádět na evropské předpisy a regulace a pohrdavě mluvit o "bruselských byrokratech". Zažili jsme to u nás před časem s balením koblih a předpisy pro řeznické provozovny.
Jistě lze diskutovat o každém jednotlivém opatření. Konstatuji však, že regulace sama o sobě mi nevadí. Pokud EU prosazuje např. přísné emisní normy pro automobily, pak to jen vítám. Pokud nás tlačí ke zkrácení soudního jednání, rozhodně nebudu proti.
Mám ale vážné obavy z legislativy, která výrazným způsobem zasahuje nikoli do možných zisků velkých koncernů, ale do soukromí a svědomí jednotlivců.
Konkrétně mám na mysli doporučení členským státům, aby jejich parlamenty uzákonily trestnost jakéhokoli tělesného trestání dětí.
Podobné zákony už v některých zemích platí. Takové Švédsko tento zákon zavedlo již před desetiletími. Vzpomínám si, jak jsem již v osmdesátých letech četl v Newsweeku pro mne tehdy těžko uvěřitelnou zprávu o jedné zcela normální křesťanské rodině, která musela emigrovat do USA, protože ji ve Švédsku hrozilo odebrání dětí kvůli tělesným trestům. Příslušný zákon vůbec nerozlišuje mezi výchovným plácnutím a skutečným týráním.
Jistě, jedna věc je znění zákona, druhá věc je jeho praktická aplikace. Je docela dobře možné, že Češi budou rozumnější než Švédové. Bude zde ale permanentní hrozba, že místo těch, kteří děti skutečně týrají, budou postihováni lidé, kteří se snaží své děti vést k poslušnosti a zodpovědnosti.
Podobných tlaků z Bruselu se opravdu bojím. Zejména ve světle zhruba dva roky staré aféry, kdy se evropským komisařem nemohl stát italský katolík Rocco Buttiglione, a to jen pro své křesťanské názory, rozhodně nikoli radikální či extrémistické. Klidu mi nedodává ani současný vývoj ve Velké Británii, kde katolické dětské domovy nedostaly požadovanou výjimku a musí nabízet děti k adopci i homosexuálním párům. Pokud se něco takového děje v Británii, považované za kolébku demokracie - a k demokracii přece patří i právo na menšinový názor - nezbývá než bít na poplach. Pokud regulace z Bruselu znamená i toto, raději s Bruselem opatrně.
(Psáno 8. října 2007)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Jana Erychlebová Jana Erychlebová | E-mail | 22. října 2007 v 18:43 | Reagovat

Téma, které pan Drápal uvádí je velice ožehavé. Nejen, že je třeba, aby zdravý rozum zvítězil v EU, ale je třeba, aby zvítězil v naší zemi. Právě co se týká ochrany rodina a lidských práv, platí v naší zemi staré zákony, které nevyhovují a zbytečně končí v dětských domovech děti, které by tam jít nemusely a naopak, ty které potřebují zachránit život-se tam ani nedostanou.

Pokud bychom na tom chtěli jako křesťané něco změnit, museli bychom zasahovat do politiky a pokud čtu v Bibli o tom, kdo v minulosti jako křesťan byl opravdu perfektní-měl blízký vztah s Bohem a poslouchal ho-byl to Daniel a pak Josef. To byli muži, kteří mohli rozhodovat, protože uměli radit panovníkům. Zamysleme se nad tím-jak si Bůh použil tyto křesťany, jak oni žili, že byli příkladem a kdy byli povýšeni, co tomu předcházelo. Jak věrně se modlili a poslouchali Boha.. Pokud takoví budeme i my, proniknou naše modlitby nebesa a budeme moci ovlivnit situaci tak, aby nevinné děti nebyly zneužívány.     Jana Erychlebová

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama