Rada Evropy bojuje proti Stvořiteli

8. října 2007 v 11:15 | Daniel Spratek-článek z webu Křesťan Dnes

Daniel Spratek: Rada Evropy bojuje proti Stvořiteli

Napsal(a): Daniel Spratek Zveřejněno:
Pátek, 5. října 2007, 15:46 (CEST) Daniel Spratek: Rada Evropy bojuje proti Stvořiteli
(www.coe.int)
Parlamentní shromáždění Rady Evropy schválilo na svém zasedání dne 4. září 2007 rezoluci nazvanou "Nebezpečí kreacionismu ve vzdělání".
Rada Evropy byla založená v roce 1949 západoevropskými státy s cílem "dosažení větší jednoty mezi jejími členy za účelem ochrany uskutečňování ideálů a zásad, které jsou jejich společným dědictvím, a usnadňování jejich hospodářského a společenského rozvoje". Teď vyráží do boje proti přesvědčení, že vesmír má svého Tvůrce; považuje za nutné dusit v zárodku úvahy o tom, že neobyčejně komplikované a zároveň překvapivě funkční uspořádání světa kolem nás by mohlo mít svou příčinu v Inteligenci, která nás pozemšťany přesahuje.
Jazyk rezoluce je v porovnání s opatrným diplomatickým našlapováním jiných mezinárodních dokumentů velmi přímočarý - snad až příliš. "Pokud nebudeme obezřetní," hlásá přijatý dokument, "stane se kreacionismus hrozbou pro lidská práva." Jakým způsobem se tak stane? To se už čtenář nedoví. Prostě: Anathema sit!
Nicméně, protože tu přece jen stále máme svobodu projevu a svobodu vyznání, musíme umožnit, aby byly kreacionistické představy šířeny - ovšem jedním dechem se dodává: "Nemohou si nárokovat vědecké uznání."
Pročež shromáždění vyzvalo 47 členských států Rady Evropy, aby se "odhodlaně postavily proti vyučování kreacionismu jako vědecké disciplíny na stejné úrovni s evoluční teorií a všeobecně se postavily na odpor proti předkládání kreacionistických idejí v jakékoli disciplíně jiné než náboženství".
Zdá se, že starý kontinent příliš rychle zapomněl, kam vedlo rozhodování politických grémií o tom, co je vědecké a co již vědecké není. Nemáme snad v Evropě akademické instituce, odborné časopisy, aby v nich probíhala diskuse o tom, co je vědecká metoda a co nikoliv? Mají snad o tom, jaká teorie si může a nemůže nárokovat vědecké uznání, rozhodovat politici? Opět?
Těžko říci, čeho chtěli zpracovatelé rezoluce dosáhnout. Mám zato, že evoluční teorii prokázali spíše medvědí službu. Nejednoho, který o ní dosud neměl pochybnosti, možná nahlodá myšlenka: "Jestliže se místo vědecké diskuse sahá k politickému nátlaku, není to signál, že odborné argumenty selhávají?"
Copyright © 2007 Křesťan Dnes. Všechna práva vyhrazena. Tento materiál nemůže být publikován, vysílan, přepisován, nebo distribuován bez souhlasu vydavatele Křesťan Dnes.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama