Na desátky je ještě brzy - článek z ET

13. října 2007 v 12:16 | Dan Drápal
Dan Drápal
Na desátky je ještě brzy
Před několika málo měsíci rozčeřil vodu zejména v katolické církvi lidovecký ministr Cyril Svoboda svým návrhem, aby katolíci dávali na církev jedno procento svého platu. Byl to Svobodův osobní příspěvek k řešení léta se táhnoucího sporu o finanční narovnání mezi státem a církvemi. Vzhledem k tomu, že nekatolické církve příliš velký majetek neměly, týká se otázka církevních restitucí zejména církve římskokatolické. Konečný výsledek ovšem jistě ovlivní i církve ostatní.
Návrh ministra Svobody kupodivu nevzbudil v římskokatolické církvi takovou míru nevole, jak někteří očekávali. Ozvaly se sice i nesouhlasné hlasy, nicméně návrh podmínečně podpořili i někteří biskupové.
Nás nekatolíky může občas rozladit postoj mediální sféry, která mnohdy jakoby ani nepočítala s tím, že tu existují i jiné církve než církev katolická. Projevuje se to např. v nesmyslné terminologii, která je ovšem v našich médiích zcela běžná. Tak se můžeme například dočíst, že americký prezident se zúčastnil "baptistické mše", nebo že někde vystoupil "protestantský kněz".
Ať chceme nebo nechceme, vyřešení otázky narovnání mezi státem a církvemi se bude týkat i nás, nekatolíků. Faktem je a zůstane, že čím je církev finančně nezávislejší na státu, tím je morálně silnější a tím lepší má evangelizační východisko. Kromě toho k ní její vlastní členové mívají užší - a odpovědnější - vztah. Fareed Zakaria prokázal, že státy bez přírodního bohatství, jež musí své bohatství budovat exportem produktů s vysokou přidanou hodnotou a jež musí své prostředky získávat především přímým zdaněním obyvatelstva (Švýcarsko, Holandsko), mívají obyvatelstvo finančně zodpovědnější. Obyvatelstvo těchto zemí se se svými státy identifikuje zpravidla mnohem úžeji než obyvatelstvo států, kde se platí daně velmi nízké (arabské státy vyvážející ropu). Podobně ten, kdo ví, že se výrazným způsobem podílí na financování "své" církve, k ní bude mít užší vztah než ten, kdo ví, že se o jeho církev "postará stát". Návrh ministra Svobody je krok sice drobný, leč správným směrem.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama