Sázka na církev - sloupek z Evangelického týdeníku.14.6.07

1. září 2007 v 16:32 | Dan Drápal
Sázka na církev

Našimi médii proběhla zpráva, že v loňském roce Češi prosázeli v různých loteriích přes 98 miliard korun. V průměru tedy asi 11 a půl tisíce na každého dospělého obyvatele. Ano, je pravda, že nesází každý. Zdaleka ovšem neplatí, že sází pouze lidé s vyššími příjmy. Je velmi pravděpodobné, že mezi těmi, kdo se budou bouřit proti poplatkům za recept či poplatkům za návštěvu lékaře, budou mnozí, kterým nečiní velké potíže prosázet za týden desetkrát tolik v automatech. Až opět uslyšíme stížnosti, jak jsme my Češi na tom špatně, vzpomeňme si na výše uvedená čísla.
Překvapilo mě však, že stát z těchto 98 a půl miliard získal méně než tři miliardy. Jelikož mezi sázející se vrátí pouze čtyřicet až osmdesát procent vsazených částek, pak to znamená, že mnoho, snad desítky miliard, v minulém roce přitekly na účty lidí, o jejichž morálce není radno dělat si jakékoliv iluze. Jistě zbude dost na úplatky poslancům, kteří zabrání jakémukoli zpřísnění zákonů, jež se hazardních her týkají. Snahy místních samospráv omezit množství heren v jednotlivých městech jsou už léta úspěšně blokovány.
Kolik se asi vybralo na sbírkách a desátcích ve všech českých církvích dohromady? Netuším; jistě to ale byla částka řádově menší. Z mého hlediska jde ovšem o peníze "investované" mnohem lépe, jakkoli jsem vůči některým denominacím kritický. O jaké investice však jde?
Vzpomněl jsem si na jeden krásný dětský příběh: Když dává tatínek peníze do sbírky, ptá se ho jeho šestiletá dcera, jak se ty peníze dostanou k Pánu Bohu do nebe. Tatínek se nejprve zarazí. Dobrá otázka, řekne si v duchu. Po chvilce přemýšlení odpoví: "Víš, ony se tam dostanou s lidmi, kteří do nebe půjdou."
V době svého pastorování jsem se snažil položit si nad každou sborovou investicí otázku, jak tato investice souvisí s naším základním posláním: Oslavovat Boha, vylidnit peklo a zalidnit nebe. Církev si neustále musí připomínat, co je jejím základním posláním, a podle toho rozhodovat o svých financích. Jen tak bude sázka na církev smysluplnější než peníze vhozené do hracího automatu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama