Jihokorejci v Afghánistánu - článek v ET

8. září 2007 v 12:29 | Dan Drápal
Jihokorejci v Afghánistánu

Nedávno zajali tálibánci v Afghánistánu třiadvacet jihokorejských rukojmích. Dva z nich popravili, dvě ženy propustili, o osudu ostatních v den, kdy píši tento článek, nic nevím. Bohu jistě záleží především na osudech těchto lidí, a podobně na nich záleží i jejich rodinám, včetně rodiny sborové. Přesto si dovolím tuto nepochybně nejdůležitější otázku pominout. Chci se věnovat především promítnutí této události na naši mediální scénu.
Jako pozitivum vidím, že se naši spoluobčané díky této tragické události dověděli, že mimo Evropu a severní Ameriku existují obrovské křesťanské komunity, ba že křesťanství je v současnosti mnohem silnější v Asii, Africe a Jižní Americe než v Evropě. (Není to tak dávno, co Jan Jandourek, který má náboženskou tématiku "pod palcem" v našem největším deníku MF Dnes, psal, že křesťanství se nepodařilo proniknout do zemí s jinou než evropskou kulturou.)
Ivan Odilo Štampach při této příležitosti opět oprášil tezi, že jsou hodní křesťané a hodní muslimové, a že křesťanští fundamentalisté nejsou lepší než islámští, a že za to vlastně mohou nepřímo tito křesťanští fundamentalisté. Sice nemohl uvést příklady, kdy by křesťanští fundamentalisté podnikali sebevražedné (či jiné) útoky na islámské mešity či unášeli muslimské duchovní, ale aspoň (po kolikáté už?) zmínil jakéhosi vraha, který zabil lékaře, provádějícího potraty. (Co na tom, že se nenašlo žádné hnutí, žádný sbor či žádná denominace, které by takový čin schválilo, že ano? Už to těm fundamentalistům přišijeme jednou provždy.)
Většina komentátorů uznala, že Jihokorejci se snažili především humanitárně pomáhat. Nešlo o nějaké plamenné kazatele, kteří se vydali Afghánce obracet na víru hlava nehlava. Naši komentátoři zaujali vesměs typicky český postoj: Neměli tam lézt, když každý ví, že je to tam nebezpečné.
A tak můžeme jen trpělivě opakovat: Uvěřit v Ježíše Krista a následovat ho je vždycky nebezpečné. Jenže člověk, který uvěřil v Ježíše Krista, se neřídí heslem "bezpečnost především". A snaží se přinést Boží lásku i do míst, kde je to nebezpečné. Ostatně, tam to bývá potřeba nejvíc.

7.9.2007 (vyšlo v Evangelickém týdeníku)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama